S.H.A.P.E.
 
Main Menu
 Home
 About SHAPE/ Joining
 Forum
 Downloads
 Members
 Image Gallery
 S.H.A.P.E Store
 Other Websites
Welcome
Username:

Password:


Remember me

[ ]
[ ]
Online
Members: 0

Click To Show - Guests: 33

Last Seen

gpthelastrebel Tue 19:32
Patrick Sun 22:38
Robray Wed 10:28
D. L. Garland Wed 14:09
dong fang Sun 21:55
Forums
Moderators: gpthelastrebel, Patrick
Author Post
gpthelastrebel
Fri Jul 10 2020, 12:32PM

Registered Member #1
Joined: Tue Jul 17 2007, 10:46AM
Posts: 3618
https://www.msn.com/en-us/news/us/top-us-general-slams-confederacy-as-an-act-of-treason-and-says-the-country-needs-to-take-hard-look-at-bases-honoring-its-leaders/ar-BB16xFAD?ocid=msedgdhp

An effort to change base names. Start writing your reps now!

Remember this is the same fellow who apologized for having his photo taken wiwhen Trump walked over to the church.

[ Edited Fri Jul 10 2020, 12:33PM ]
Back to top
gpthelastrebel
Sat Jul 18 2020, 01:51PM

Registered Member #1
Joined: Tue Jul 17 2007, 10:46AM
Posts: 3618
They were More Than Just Confederates----

In response to Gen. Milley (https://www.msn.com/en-us/news/us/top-us-general-slams-confederacy-as-an-act-of-treason-and-says-the-country-needs-to-take-hard-look-at-bases-honoring-its-leaders/ar-BB16xFAD?ocid=msedgdhp) calling for bases named for Confederate names to be renamed, I offer this---

Brigadier General Henry L. Benning, a successful lawyer from Columbus, GA, who later won election as Associate Justice of the Georgia Supreme Court in the decade before the war. Benning’s Confederate service officially began with his appointment to the rank of Colonel in the Georgia Militia 17 August 17, 1861.

****************************

Ambrose Powell Hill Jr., Graduated West Point in 1847, ranking 15th of 38. March 1, 1861, just before the outbreak of the Civil War, Hill resigned his U.S. Army commission. After Virginia seceded, he was appointed colonel of the 13th Virginia Infantry Regiment.

**************************************

John Brown Gordon, Maj. Gen.. Was an Attorney and Planter. Enlisted 5/6/1861 as a Captain, Company D. 6th Alabama Infantry. Post War Senator, Governor

******************************

George Edward Pickett. Graduated West Point in 1846, last in his class. Claiming loyalty to his home state, Pickett resigned from the army shortly after Virginia seceded from the Union in April 1861.

*****************************************************

Fort Hood in Killeen, Texas, Gen. John Bell Hood,
Born: June 29, 1831, Owingsville, KY
West Point Graduate at the age of 22

Resigned his commission in April of 1861 to join the Confederacy as a cavalry captain

Promoted to major general in 1862 serving with distinction at Sharpsburg and at Fredericksburg.

Hood was wounded again at the Battle of Chickamauga, requiring the amputation of his right leg.

After the war, he moved to New Orleans Camp Beauregard near Pineville, Louisiana,

********************************

General Pierre Gustave Toutant Beauregard, born May 28,
Graduated West Point 2nd in Class of 1838

Served with distinction as an engineer officer in the Mexican–American War

Following a brief appointment as superintendent of the U.S. Military Academy in 1861, and after Louisiana seceded, he resigned from the United States Army and became the first brigadier general in the Confederate States Army.

Following his military career, Beauregard returned to Louisiana, where he advocated black civil rights and Black Suffrage, served as a railroad executive, and became
wealthy as a promoter of the Louisiana Lottery.

An equestrian monument by Alexander Doyle in New Orleans depicted him. The monument was removed on May17, 2017.

********************************************

Fort Bragg in North Carolin, General Braxton Bragg.
(March 22, 1817 – September 27, 1876)

Native of Warrenton, North Carolina,

Graduated fifth of fifty cadets from the West Point Class of 1837

Resigned from the U.S. Army effective January 3, 1856 to become a Sugar plantation owner in Louisiana near Thibodaux

Elected to the Board of Public Works in 1860

Before the start of the Civil War, Bragg was a colonel in the Louisiana Militia

December 12, 1860, Governor Thomas O. Moore appointed him to the
state military board, an organization charged with creating a 5,000-man
army. He took the assignment, even though he had been opposed to secession. On January 11, 1861, Bragg led a group of 500 volunteers to Baton Rouge, where they persuaded the commander of the federal arsenal there to surrender

************************

Fort Lee in Prince George County, Virginia, named for Confederate General

Robert E. Lee. (January 19, 1807 – October 12, 1870)

Graduated second in his West Point Class of 1829.

April 18, 1861, he was called to Washington and was offered command of a new
army being formed to force the seceded states back into the Union. Lee
opposed secession, but he also opposed war and “could take no part in an invasion of the Southern states.”

Resigned his commission April 20, 1861

******************************************

Fort Polk – Leonidas Polk Located in Louisiana,
(April 10, 1806 – June 14, 1864)
Graduated West Point July 1, 1827, 8th of 38 cadets

Resigned his commission on December 1, 1827, so that he could enter the Virginia Theological Seminary

Elected Bishop of Louisiana October 1841 Offering his services in the Confederate States Army, he was commissioned a major general on June 25, 1861

Killed in action June 14, 1864 during the Atlanta Campaign.

*****************************************

Fort Rucker – Edmund Winchester Rucker, Colonel
Born 7/22/1835 in Murfreesboro, TN

City engineer of Memphis during the late 1850

Enlisted in the Confederate States Army as a Private in Pickett's Tennessee Company of Sappers and Miners.

Post war an industrial leader of Birmingham, Alabama.

******************************



[ Edited Mon Jul 20 2020, 07:16PM ]
Back to top
gpthelastrebel
Sat Jul 18 2020, 02:47PM

Registered Member #1
Joined: Tue Jul 17 2007, 10:46AM
Posts: 3618
Vol 1, p. 420 http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/542*.html

Class of 1829--- Robert E. Lee

ROBERT E. LEE1

(Ap'd Va.)

2

Robert Edward Lee: Born Jan. 19, 1807, Stratford Hall, VA.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1825, to July 1, 1829, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., Corps of Engineers, July 1, 1829.

Second Lieut., Corps of Engineers, July 1, 1829.

Served: as Asst. Engineer in the construction of Fts. Monroe and Calhoun, for the Defense of Hampton Roads, Va., 1829‑34; as Assistant to the Chief Engineer, at Washington, D. C., 1834‑37; as Asst. Astronomer

(First Lieut., Corps of Engineers, Sep. 21, 1836)

for establishing the Boundary between the States of Ohio and Michigan, 1835;a as Superintending Engineer of the improvement of St. Louis harbor, Mo., and of the Missouri and Upper Mississippi Rivers, 1837‑41,

(Captain, Corps of Engineers, July 7, 1838)

having general charge of the improvement of the Lower Mississippi, and of the Ohio River, below Louisville, Ky., 1840‑41, — and of the construction and repairs of the defenses at the Narrows entrance to New York harbor, 1841‑44, 1844‑46; as Member of the Board of Visitors to the Military Academy, 1844; as Assistant to the Chief Engineer, at Washington, D. C., 1844; as Member of the Board of Engineers for Atlantic Coast Defenses, Sep. 8, 1845, to Mar. 13, 1848; in the War with Mexico, 1846‑48, being engaged on the march towards Chihuahua, as Chief Engineer of the column commanded by Brig.‑General Wool, 1846, — Siege of Vera Cruz, Mar. 9‑29, 1847, — Reconnoissance, Apr. 15‑17, and Battle

(Bvt. Major, Apr. 18, 1847,
for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Cerro Gordo, Mex.)

of Cerro Gordo, Apr. 17‑18, 1847, — Reconnoissance through the Pedregal, Aug. 18‑19, 1847, — Battle of Contreras, Aug. 19‑20, 1847, — Reconnoissance of Coyoacan, Aug. 20, 1847, — Battle of Churubusco, Aug. 20,

(Bvt. Lieut.‑Col., Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct
in the Battles of Contreras and Churubusco, Mex.)

1847, — Battle of Molino del Rey, Sep. 8, 1847, — Reconnoissance of the Approaches to the City of Mexico, Sep. 9‑13, 1847, — Storming of Chapultepec, Sep. 13, 1847, where he was wounded, — and Assault and Capture p421 of the City of Mexico, Sep. 13‑14, 1847; on Special duty in the

(Bvt. Colonel, Sep. 13, 1847,
for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Chapultepec, Mex.)

Engineer Bureau at Washington, D. C., 1848; as Superintending Engineer of the construction of Ft. Carroll, Patapsco River, Md., 1848‑52; as Member of the Board of Engineers for Atlantic Coast Defenses, July 21, 1848, to Apr. 11, 1852; as Superintendent of the U. S. Military Academy, Sep. 1, 1852, to Mar. 31, 1855;b in command at Jefferson Barracks,

(Lieut.‑Colonel, 2d Cavalry, Mar. 3, 1855)

Mo., 1855; on frontier duty at Camp Cooper, Tex., 1856, — Expedition against Comanche Indians, 1856, — Camp Cooper, Tex., 1856‑57, — San Antonio, Tex. (commanding regiment), 1857; on leave of absence, 1857‑59; in command of the forces at Harper's Ferry, for suppressing John Brown's Raid, Oct. 17‑25, 1859; in command of the Department of Texas, Feb. 6 to Dec. 12, 1860; and on leave of absence, 1860‑61.

(Colonel, 1st Cavalry, Mar. 16, 1861)

Resigned, Apr. 25, 1861.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States. c

Civil History. — President of Washington College, Lexington, Va., Sep. 28, 1865, to Oct. 12, 1870.

Died, Oct. 12, 1870, at Lexington, Va.: Aged 64.

Buried, Lee Memorial Chapel, Lexington, VA.

The Author's Note:
1 Was the son of Colonel Henry Lee, of the Revolutionary Army, and in 1791 Governor of Virginia.

Thayer's Notes:
a This isn't quite the placid job it sounds like; for the 1835 "Toledo War" between Ohio and Michigan, see Harlow, The Road of the Century, pp246‑247.

[decorative delimiter]
b Lee Barracks is named for him, and his memory is revered at the Academy, Grant, Pershing, Indicates McArthur, and Eisenhower.

[decorative delimiter]

*************************************
Class of 1827 LEONIDAS POLK

Vol. I p391
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/477*.html

(Born N. C.)

LEONIDAS POLK

(Ap'd N. C.) 8

Born April 10, 1806, Raleigh, NC.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1823, to July 1, 1827, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut. of Artillery, July 1, 1827.

On leave of absence, July 1 to Dec. 1, 1827.

Resigned, Dec. 1, 1827.

Civil History. — Clergyman, Protestant Episcopal Church, 1831‑38. Missionary Bishop of Arkansas, and the Indian Territory south of 36°30′, with provisional charge of the Diocese of Alabama, Mississippi, and Louisiana, and the Missions in the Republic of Texas, 1838‑41. Bishop of the Diocese of Louisiana, 1841‑61.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States.a

Killed, on Pine Mountain, near Marietta, Ga., June 14, 1864: Aged 58.

Buried, Christ Church Episcopal Cathedral, New Orleans, LA.

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record; a close friend of classmate Indicates a West Point graduate and gives his Class. Jefferson Davis during his cadet years, he was given the command of an army corps, but was a mediocre general, whose death would be of more value to the Confederacy than his living command. The details are supplied in many places online, for example at Find-a‑Grave and the eHistory Archive.

***********************************

CLASS OF 1847 Ambrose P. Hill.

Vol. II p314 http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/1345*.html

(Born Va.)

AMBROSE P. HILL

(Ap'd Va.) 15

Ambrose Powell Hill: Born Nov. 9, 1825, Culpeper, VA.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1842, to July 1, 1847, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 1st Artillery, July 1, 1847.

Served: in the War with Mexico, 1847‑48, being engaged in the Combat

(Second Lieut., 1st Artillery, Aug. 26, 1847)

of Huamantla, Oct. 9, 1847, — and Action of Atlixco, Oct. 12, 1847; in garrison at Ft. McHenry, Md., 1848‑49; in Florida Hostilities against the Seminole Indians, 1849‑50; in garrison at Key West, Fla., 1850, 1851; on frontier duty at Camp Ricketts (Edinburg), Tex., 1852; in

(First Lieut., 1st Artillery, Sep. 4, 1851)

garrison at Barrancas Barracks, Fla., 1852‑53; in Florida Hostilities against the Seminole Indians, 1853‑55; in the Office of the Superintendent of the Coast Survey, Washington, D. C., Nov. 23, 1855, to Oct. 26, 1860; and on leave of absence, 1860‑61.

Resigned, Mar. 1, 1861.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States,a and was

Killed, Apr. 2, 1865, near Petersburg, Va.: Aged 40.

Buried, Ambrose Hill Monument, Richmond, VA.

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record: he is the great Southern general usually referred to as A. P. Hill. The deficiency is made good on several websites, e.g., at Encyclopedia Virginia; and he and the troops he commanded are mentioned very frequently thruout Freeman's R. E. Lee, q.v.

********************************************

CLASS OF 1846 George E. Pickett
Vol. IIp304 http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/1330*.html

(Born Va.)

GEORGE E. PICKETT

(Ap'd Ill.) 59

George Edward Pickett: Born Jan. 16, 1825, Richmond, VA.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1842, to July 1, 1846, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 8th Infantry, July 1, 1846.

Served: in the War with Mexico, 1846‑48, being engaged in the Siege

(Second Lieut., 2d Infantry, Mar. 3, 1847)

of Vera Cruz, Mar. 9‑29, 1847, — Battle of Cerro Gordo, Apr. 17‑18,

(Transferred to 7th Infantry, July 13, 1847,
and to 8th Infantry, July 18, 1847)

1847, — Capture of San Antonio, Aug. 20, 1847, — Battle of Churubusco,

(Bvt. First Lieut., Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct
in the Battles of Contreras and Churubusco, Mex.)

Aug. 20, 1847, — Battle of Molino del Rey, Sep. 8, 1847, — Storming of Chapultepec, Sep. 13, 1847, — and Assault and Capture of the City of

(Bvt. Capt., Sep. 13, 1847, for Gallant Conduct at Chapultepec, Mex.)

Mexico, Sep. 13‑14, 1847; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1848; on frontier duty on March through Texas to Ft. Gates, 1849‑50, 1851, —

(First Lieut., 8th Infantry, June 28, 1849)

Camp Johnston, Tex., 1852, — Ft. Chadbourne, Tex., 1852‑53, — Ft. p305 Clark, Tex., 1853, — and Ft. Bliss, Tex., 1854‑55; in garrison at Ft.

(Captain, 9th Infantry, Mar. 3, 1855)

Monroe, Va., 1855; and on frontier duty on Expedition against hostile Indians on Puget Sound, Wash., to June, 1856, — Ft. Steilacoom, Wash., 1856,1 — Ft. Bellingham, Wash., 1856‑58, 1859, — San Juan Island, Wash., 1859, — Ft. Bellingham, Wash., 1859‑60, — and San Juan Island, Wash., 1860‑61.

Resigned, June 25, 1861.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States.a

Civil History. — Merchant, Norfolk, Va., 1866‑75.

Died, July 30, 1875, at Norfolk, Va.: Aged 50.

Buried, Hollywood Cemetery, Richmond, VA.

The Author's Note:
1 Received the thanks of the Legislature of the Territory of Washington "for the gallant and firm discharge of his duties under the most trying circumstances while he was in command of the Island of San Juan."

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record: he is the man forever remembered as leading "Pickett's Charge" on the battlefield of Gettysburg. The details can be read on many websites, among them the Find-a‑Grave page linked above (where his Class ranking, however, "49th of 56 Cadets who finished", is doubly wrong: he placed 59th of 59).

A more interesting page than usual on Gen. Pickett, especially with regard to his wives and children, can be read at FortWiki.

*******************************************

Class of 1853 John Bell Hood
Vol. II p567 http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/1622*.html

(Born Ky.)

JOHN B. HOOD

(Ap'd Ky.) 44

John Bell Hood: Born June 29, 1831, Owensville, KY.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1849, to July 1, 1853, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut. of Infantry, July 1, 1853.

Served: in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1853‑54; on frontier duty at Ft. Jones, Cal., 1854‑55, — escorting Lieut. Indicates a West Point graduate and gives his Class. Williamson's Topographical party, 1855, — Ft. Mason, Tex., 1856‑57, — Scouting, 1857, being

(Second Lieut., 2d Cavalry, Mar. 3, 1855)

engaged in a hand-to‑hand Conflict with Lipan and Comanche Indians, at the head of Devil's Run, Tex., July 20, 1857, where he was severely wounded, — Ft. Mason, Tex., 1857‑58, — Camp Cooper, Tex., —

(First Lieut., 2d Cavalry, Aug. 18, 1858)

Camp Colorado, Tex., 1858‑59, — and Camp Wood, Tex., 1859‑60; and on leave of absence, 1860‑61.

Resigned, Apr. 16, 1861.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States.a

Civil History. — Engaged in Insurance Business, at New Orleans, La., 18–––.

Died, Aug. 30, 1879, at New Orleans, La.: Aged 48.

Buried, Metairie Cemetery, New Orleans, LA.

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record. He was one of the most famous generals of the war, and many webpages cover his career, among them the Find-a‑Grave page linked above.

****************************************

CLASS OF 1838 P. G. T. BEAUREGARD

Vol. I p697 http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/America/United_States/Army/USMA/Cullums_Register/942*.html

(Born La.)

P. G. T. BEAUREGARD

(Ap'd La.) 2

Pierre Gustave Toutant Beauregard: Born May 28, 1818, St. Bernard, LA.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1834, to July 1, 1838, when he was graduated and promoted in the Army to

Second Lieut., 1st Artillery, July 1, 1838.

Second Lieut., Corps of Engineers, July 7, 1838.

Served: as Asst. Engineer in the building of Ft. Adams, Newport harbor, R. I., 1838‑39, — of the defenses of Pensacola harbor, Fla.,

(First Lieut., Corps of Engineers, June 16, 1839)

1839‑40, — of Survey of Barataria Bay, La., 1840‑41, — and of repairs of Ft. Jackson, Mississippi River, La., 1841; as Superintending Engineer in the building of Tower Dupré, and of the repairs of the defenses of the eastern passes to New Orleans, La., 1841‑44, and 1845‑46, — and of repairs of Ft. McHenry, Md., 1844‑45; in the War with Mexico, 1846‑48, being engaged in the construction of the defenses of Tampico, 1846‑47, — Siege of Vera Cruz, Mar. 9‑29, 1847, — Reconnoissance and Battle of Cerro Gordo, Apr. 17‑18, 1847, — Reconnoissance of the Pedregal, Aug. 19, 1847, — Battle of Contreras, Aug. 19‑20, 1847, — Reconnoissance

(Bvt. Capt., Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct
in the Battles of Contreras and Churubusco, Mex.)

of the approaches to the City of Mexico, Sep. 9‑13, 1847, — Battle of Chapultepec, Sep. 13, 1847, — and Assault and Capture of the City of

(Bvt. Major, Sep. 13, 1847,
for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Chapultepec, Mex.)

Mexico, Sep. 13‑14, 1847, where he was wounded in storming the "Causeway Battery," and again near the Belen Gate; as Superintending Engineer in the building of Ft. Gaines, Mobile harbor, Ala., 1848‑49, — of the repairs of Fts. St. Philip and Jackson, La., 1849‑52, — and building of Ft. Livingston, La., 1849‑52; as Member of a special Board of Engineers for the improvement of the Delta of the Mississippi, and construction of a harbor on Lake Pontchartrain, La., 1852‑53; as Superintending engineer

(Captain, Corps of Engineers, Mar. 3, 1853, for Fourteen Years' Continuous Service)

p698 of New Orleans Custom-House, La., 1853‑60; in general supervision of opening of S. W. Pass into Mississippi River, and construction of a harbor on Lake Pontchartrain, La., 1853; as Member of a special Board of Engineers for projecting the defenses on the Gulf Frontier of Alabama, Mississippi, and Texas, 1857, — and for the protection of the site of Ft. McRee, Fla., 1858; as Superintending Engineer of New Orleans Marine Hospital and Quarantine Warehouses, 1859‑60; and as Superintendent of the U. S. Military Academy, Jan. 23‑28, 1861.

Resigned, Feb. 20, 1861.

Civil History. — Chief Engineer for Drainage of the site of New Orleans, La., 1858‑61.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States.a

Civil History. — Civil Engineer since 1866. Tendered the Chief Command of the Army of Roumania, 1866 (declined); and that of the Egyptian Army, 1869 (declined). Adjutant-General of the State of Louisiana, 1878 to 18–––. Commissioner of Public Works of New Orleans, La., 1888 to 18–––.

[Supplement, Vol. IV: 1890‑1900]

Vol. IV
p50 Died, Feb. 20, 1893, at New Orleans, La.: Aged 75.

Buried, Metairie Cemetery, New Orleans, LA.

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record, which was outstanding; there are of course many websites that cover it. An excellent summary is given at Civil War Home. His name appears more than 300 times in Freeman's biography of Robert E. Lee (onsite); and another 40 times in the section of this site on the History of Louisiana.
Images with borders lead to more information.
The thicker the border, the more information. (Details here.)
UP TO: [Onsite link]
U. S. M. A.
Class of 1838 [Onsite link]
Cullum's
Register [Onsite link]
History of West Point [Onsite link]
American
History [link]
Home
[Google search box]

A page or image on this site is in the public domain ONLY
if its URL has a total of one *asterisk.
If the URL has two **asterisks,
the item is copyright someone else, and used by permission or fair use.
If the URL has none the item is © Bill Thayer.
See my copyright page for details and contact information.

***************************************

CLASS OF 1837 BRAXTON BRAGG

[image ALT: A head-and-torso photograph of a middle-aged man with a gaunt air; he has a full but close-cropped beard and moustache, and wears a plain military uniform tunic with two rows of buttons and a high collar. He is the Confederate general Braxton Bragg.]

Vol. I
p663

(Born N. C.)

BRAXTON BRAGG

(Ap'd N. C.) 5

Born Mar. 22, 1817, Warren Co., NC.

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1833, to July 1, 1837, when he was graduated and promoted in the Army to

Second Lieut., 3d Artillery, July 1, 1837.

Served: in garrison at Ft. Monroe, Va., 1837; in the Florida War, 1837‑38; in the Cherokee Nation, 1838, while transferring the Indians to

(First Lieut., 3d Artillery, July 7, 1838)

the West; in the Florida War, 1838‑39; on Recruiting service, 1840; in the Florida War, 1840‑41, 1841‑42; in garrison at St. Augustine, Fla., 1842‑43, — and Ft. Moultrie, S. C., 1843‑44, 1844‑45; in Military Occupation of Texas, 1845‑46; in the War with Mexico, 1846‑48, being engaged in the Defense of Ft. Brown, Tex., May 3‑9, 1846, — Battle of

(Bvt. Capt., May 9, 1846, for Gallant and Distinguished Conduct in the Defense of Ft. Brown, Tex.)

(Captain, 3d Artillery, June 18, 1846)

Monterey, Sep. 21‑23, 1846, — and Battle of Buena Vista, Feb. 22‑23,

(Bvt. Major, Sep. 23, 1846, for Gallant Conduct in the several Conflicts at Monterey, Mex.)

1847; on the Staff of Bvt. Maj.‑General Gaines, as Acting Asst. Inspector-General,

(Bvt. Lieut.‑Col., Feb. 23, 1847,
for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Buena Vista, Mex.)

Western Division, Feb. 21 to Aug. 10, 1849; in garrison p664 at Jefferson Barracks, Mo., 1849, 1850‑52, 1853; on frontier duty at Ft. Gibson, I. T., 1853‑54, — and Ft. Washita, I. T., 1854‑55; and on

(Major, 1st Cavalry, Mar. 3, 1855: Declined)

leave of absence, 1855‑56.

Resigned, Jan. 3, 1856.

Civil History. — Sugar Planter, Lafourche Parish, La., 1856‑61. Commissioner of the Board of Public Works of the State of Louisiana, 1859‑61.

Joined in the Rebellion of 1861‑66 against the United States.a

Civil History. — Superintendent of New Orleans Water Works, 1868 to 18–––. Chief Engineer of the Board for the Improvement of the River, Harbor, and Bay of Mobile, Ala., 18––– to 18–––; and of Gulf, Colorado, and Santa Fé, N. M., Railroad, 1874.

Died, Sep. 27, 1876, at Galveston, Tex.: Aged 59.

Buried, Magnolia Cemetery, Mobile, AL.

Thayer's Note:
a As with other Confederate officers, Cullum's Register omits his war record. Braxton Bragg was one of a very small group of officers to rise to the rank of General in the C. S. A., but the ambiguous consensus, both now and pretty much then, is that his tactical victories were turned into strategic defeats. He was timid in following up successes, and was not well supported by his high command: historians stress one or the other of these points and thus vary a great deal as to his share of blame in his ultimate failure. For the details of his Confederate career, see the two pages at Civil War Home.

********************************

Those whose resignation date is in red resigned before the war started.


[ Edited Mon Jul 20 2020, 07:15PM ]
Back to top
gpthelastrebel
Thu Jul 23 2020, 03:22PM

Registered Member #1
Joined: Tue Jul 17 2007, 10:46AM
Posts: 3618
UPDATE---

https://www.politico.com/news/2020/07/23/senate-defense-bill-ndaa-bases-trump-380362
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System